تبلیغات
خودروی هیبرید - عزم و حمایت دولت لازمه تردد خودروهای هیبریدی در کشور

خودروی هیبرید

طراحی و ساخت موتورهای الكتریكی خودروهای هیبرید

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، استفاده از انرژی های پاک مانند انرژی خورشیدی، باد و آب و همچنین ممنوعیت فعالیت برخی کارخانه های آلاینده و حتی ممنوعیت تردد برخی خودروهای دود زا از جمله فعالیت های دولت ها در کاهش مصرف سوخت است .

علاوه بر این ارایه فناوری های نوین در جهت کاهش مصرف سوخت نیز مورد توجه دانشمندان و دولتمردان قرار گرفته است.

در این میان خودروها یکی از مهمترین مصرف کنندگان سوخت در هر شهر و کشوری هستند و امروزه در این عرصه شاید به دشواری بتوان حتی روستایی را یافت که در آن خودرو و یا وسیله نقلیه با استفاده از سوخت فسیلی در آن تردد نکند.

از این رو محققان دانشگاهی و صنعتی به فکر تولید خودروهایی افتادند که علاوه بر مصرف کمتر سوخت، آلودگی کمتری ایجاد کند.

آنها تولید خودروهای هیبریدی( دو نیرویه) ، خودروهای برقی و خودروهای خورشیدی را در دستور کار خود قرار دادند.

در حالی که ساخت خودروهای خورشیدی هنوز در فاز تحقیقات قرار دارد و هیچ نمونه ای از آن تولید تجاری نشده اما خودروهای هیبریدی با اقبال بیشتری مواجه شده اند.

چنان چه به تازگی شرکت های خودرو ساز مطرح دنیا خودرو های هیبریدی را تجاری و آنها را روانه خیابانها و جاده ها کرده اند.

دکتر "محسن اصفهانیان" عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و مجری طرح اتوبوس هیبریدی در کشور گفت : راه حل میانی استفاده از خودروهای هیبریدی برای کاهش مصرف سوخت خودرو و آلایندگی به اثبات رسیده است.

وی افزود : در حال حاضر کشورهایی مانند آمریکا، آلمان و ژاپن به دانش فنی ساخت خودروهای هیبریدی دست یافته اند ، چنان چه در آمریکا دو اتوبوس اوریون 6 و7 به عنوان اتوبوس های شهری در این کشور تردد می کنند و همچنین برخی خودروهای سواری هیبریدی نیز برای سفرهای برون شهری طراحی و ساخته شده اند.

اصفهانیان یادآور شد : ساخت این خودروها هزینه سنگین دارد و کشورهای دارای این فناوری در سال های نخست ورود آن به بازارهای خود سوبسیدهای قابل توجهی به این خودروها اختصاص می دادند.

وی خاطر نشان کرد: دولت آمریکا برای اتوبوس هیبریدی 80 تا 90 درصد مابه التفاوت قیمت خودروی هیبریدی و خودروهای دیزلی را می پردازد.

به گفته این استاد دانشگاه تردد خودروهای دیزلی هزینه هایی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای دولت ها در پی دارد که از آن جمله می توان به آلودگی هوا، بیماری افراد، هزینه های بیمارستانی و خرید سوخت اشاره کرد .

وی بر این باور است که تولید خودروهای هیبریدی از دید کلان ارزشمند است و دولت ها با حمایت و تامین بودجه ساخت چنین خودروهایی در واقع ضمن کاهش آلودگی هوا در بخش های مختلف صرفه جویی می کنند .با این حال در آمریکا نیز هنوز فروش خودروهای هیبریدی کمتر از 5 / 2 درصد در سال است.

*** خودروهای هیبریدی در ایران

با توجه به رشد روزافزون علمی کشورمان در زمینه های مختلف ، متخصصان ایرانی نیز در زمینه ساخت خودروهای هیبریدی فعالیت هایی را انجام داده اند .

مجری طرح اتوبوس های هیبریدی در این مورد گفت : در حال حاضر محققان ایرانی نیز مطالعه در زمینه خودروهای هیبریدی را آغاز کرده و موفق شده اند اتوبوس هیبریدی را رونمایی کنند.

به گفته اصفهانیان ، به دلیل تحریم، محققان کشورمان عمده تجهیزات مورد نیاز این خودرو را در داخل کشور بومی سازی و تولید کرده اند.

وی اظهار داشت : تولید چنین خودروهایی برای افراد صرفه اقتصادی ندارد و از این رو افراد حقیقی به تولید و یا خرید چنین خودروهای گران قیمتی اقدام نمی کنند.

اصفهانیان تاکید کرد : این خودرو ها عمدتا باید در قالب ناوگان حمل و نقل عمومی و با حمایت دولت به کار گرفته شوند تا صرفه اقتصادی برای صنعت داشته باشند.

این پژوهشگر به تبصره 13 حمل و نقل سوخت اشاره کرد و گفت : در سبد حمل و نقل به خودروی هیبریدی اشاره و پروژه ای با هزینه چند میلیاردی در این زمینه در معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری تعریف شده است.

وی گفت : در حال حاضر ایران در بحث خودروی هیبریدی در بین کشورهای خاورمیانه و کشورهای اسلامی رتبه نخست را دارد و در صورت حمایت های همه جانبه دولت می توانیم تا افق 1404 شاهد تردد این خودروها در جاده های کشورباشیم.

اصفهانیان افزود : ایران اکنون با ساخت اتوبوس هیبریدی به نمونه تحقیقاتی نیمه صنعتی این خودروها دست یافته است و در صورت حمایت می تواند در یک سال و نیم دیگر نمونه صنعتی آن را نیز بسازد.

وی خاطرنشان کرد : این خودرو که محصول مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان است با همکاری مرکز تحقیقات سوخت و محیط زیست دانشگاه تهران و گروه پژوهشی خودرو و وسایل ریلی دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته شده است.

مدیر پروژه اتوبوس هیبرید الکتریکی اظهار داشت: این اتوبوس می تواند بیش از 30 درصد کاهش مصرف سوخت داشته باشد.

*** تردد خودروهای هیبریدی نیازمند فرهنگ سازی است

ساخت و طراحی خودروهای هیبریدی توسط محققان کشورمان بسیار ارزرشمند است این در حالی است که باید دولت ضمن حمایت از تولید و ساخت این خودروها ، زمینه های لازم برای تردد آنها در جاده ها را فراهم کند .

علاوه براین باید در سطح جامعه نیز برای استفاده از این خودروها فرهنگ سازی شود .

مهندس "رزاق بلوری افشار" عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و سرپرست تیم تحقیقاتی خودروی هیبریدی قاصدک نصیر و هخامنش نیز با تاکید بر لزوم حمایت های دولتی از تولید این خودروها اظهار داشت :مردم نیز باید با قابلیت های این خودروها آشنا شوند.

به گفته وی تردد نمونه های اولیه این خودروها در خیابان های شهر می تواند به فرهنگ سازی برای استفاده از خودروی هیبریدی کمک کند.

بلوری افشار یاداور شد : در حال حاضر تردد هر نوع خودرو نیازمند دریافت استانداردهای 55 گانه است و مسوولین می توانند به یک خودروی هیبریدی مانند قاصدک نصیر مجوز تردد موقت بدهند تا چشم و ذهن مردم با این خودروهایی که کار با آنها کاملا شبیه خودروهای احتراقی است ، آشنا شود.

** آینده روشن خودروی هیبریدی

با توجه به نیاز روز افزون جوامع به صرفه جویی اقتصادی و لزوم کاهش مصرف سوخت های فسیلی به دلیل افزایش قیمت آنها و افزایش آلودگی های زیست محیطی، به نظر می رسد هرگونه سرمایه گذاری در زمینه خودروهای هیبریدی منفعت اقتصادی کلانی در آینده برای هر کشوری در پی خواهد داشت.

هم اکنون تعداد انگشت شماری از کشورها به دانش فنی صفر تا 100 تولید خودروهای هیبریدی دست یافته اند و اغلب کشورها این خودروها را از طریق واردات به کشور خود می آورند .

اما ایران اسلامی در سال های اخیر با وجود تحریم از سوی دولت های غربی و با تکیه بر غیرت و دانش محققان ایرانی با فریاد شعار "ما می توانیم" گام های بلندی در این عرصه برداشته است . در این جهت هرگونه حمایت این فعالیت ها به شکوفایی هرچه بیشتر استعدادهای متخصصان ایرانی منجر می شود .

از آنجا که در کشورهای در حال توسعه مانند ایران سرمایه گذاری های کلان عمدتا توسط دولت ها صورت می گیرد از این رو حمایت دولت از این فناوری در صنعت خودروسازی ضروری است .

چنان چه بسیاری از کارشناسان و محققان خودروهای جدید تاکید دارند که درصورت حمایت دولت است که می توان گام های کوچک برداشته شده در زمینه خودروهای هیبریدی در کشور را به گام های بلند و استوار تبدیل کرد.

به گالری تصاویر خودروهای هیبرید خوش آمدید
  • آخرین صفحات

آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل صفحات :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :