تبلیغات
خودروی هیبرید - سؤالات مطرح شده در جلسه توجیهی مسابقات خودرو برقی ( هیبرید ) – قسمت سوم

خودروی هیبرید

طراحی و ساخت موتورهای الكتریكی خودروهای هیبرید

81) نصب توربوشارژر در خودرو امتیاز مثبت دارد؟

امتیاز مثبت ندارد. اما اگر تیمی بخواهد،‌ طبق ضوابط می‌تواند آن را در خودرو قرار دهد.

 

82) از خودروهای کاربراتوری می­ توان استفاده کرد و یا باید HCU داشته باشد؟

استفاده از موتورهای كاربراتوری غیرمجاز نیست اما كنترل این موتورها به نسبت موتورهای انژكتوری مشكل‌تر است.

 

83) سیستم ­های وابسته شامل چه اجزایی می­ باشد؟

سیستم‌هایی به جز قوای محركه كه به دلیل ایجاد تغییرات وزنی در خودرو، نیازمند بازطراحی یا تقویت یا ... هستند.

 

84) آیا استفاده از موتورهای الکتریکی خارجی مجاز است یا خیر؟

بله.

 

85) آیا شاسی خودرو باید از جنس و یا آلیاژ خاصی باشد؟

خیر.

 

86) در صورت استفاده از قطعات خودروهای داخلی مثلاً مانند جعبه فرمان آیا نیاز به محاسبات می­ باشد؟

باید نشان داده شود كه سیستم مورد استفاده توانایی برآورده كردن اهداف طراحی را دارد. مثلا اگر فرمان خودرویی كه بار روی محور جلوی آن 5000 نیوتن است،‌ برای خودرویی كه بار روی محور جلوی آن 4800 نیوتن است به كار گرفته شود،‌ روشن است كه سیستم فرمان می‌تواند بار هنگام گردش را تحمل نماید. اما اگر بار در خودروی دوم مثلا 5700 نیوتن باشد،‌ آنگاه باید با محاسبه یا روش دیگری نشان داده شود كه سیستم فرمان توانایی كاركرد صحیح در شرایط مورد نظر طراح را دارد. در این موارد محاسبات اولیه معمولا كافی هستند.

 

87) منظور از جانمایی اولیه زیر سیستم­ ها در بخش طراحی مفهومی چیست؟

یعنی مشخص شود كه هر زیر سیستم در كجا قرار گرفته و با سیستم‌ها و زیرسیستم‌های دیگر چگونه در ارتباط است.

 

88) منظورتان از 8C در جریان باتری ­ها چیست؟احساس نمی­ کنید به مقدار وات ساعت باتری ­ها کم می ­باشد؟

مقدار انرژی داده شده برای باتری 2 كیلووات ساعت است. منظور از 8C ظرفیت دشارژ پیوسته، این است كه می‌توان باتری را بدون این كه آسیبی ببیند در یك هشتم ساعت تخلیه كامل كرد. به تعبیر دیگر ظرفیت توان پیوسته باتری 8 ضرب در 2 كیلووات است. یعنی 16 كیلووات توان پیوسته را می‌تواند تامین نماید. توجه نمایید كه این ظرفیت برای لحظات كوتاه می‌تواند خیلی بالاتر نیز برود.

 

89) برای عرض خودرو ممانعتی وجود ندارد؟

خیر.

 

90) اگر از رینگ­ های بالاتراز 16 اینچ استفاده کنیم مشکلی وجود دارد؟

بله. اندازه مجاز رینگ بین 13 تا 15 اینچ است.

 

91) آیا واحدهای کنترلECU، واحد کنترل هیبرید و واحد کنترل باتری باید توسط تیم­ ها ساخته شود یا می ­توان از خودروهای دیگر هم استفاده کرد؟

هر دو كار مجاز است. هم ساخت توسط تیم و هم استفاده از خودروهای دیگر اما باید توجه شود كه مدول HCU یك خودروی آماده نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در هر حالتی هم باید توانایی اجزا در براورده كردن نیاز طراح نشان داده شود.

 

92) توجیه اقتصادی خودروی هیبریدی باید چگونه انجام شود؟ یعنی طرح توجیهی کامل باید طرح شود؟

خیر. لازم است كه نشان داده شود كه استفاده از خودروی هیبرید با قیمت‌های واقعی بین المللی و هزینه اولیه اضافه‌ای كه برای آن پرداخت می‌شود چه مقدار برای كشور صرفه اقتصادی خواهد داشت.

 

93) منظور از ایمنی موتور چیست؟

یعنی موتور به گونه‌ای نباشد كه در حین مسابقه دچار انفجار یا آتش‌سوزی یا حوادث غیرمترقبه دیگر شود. در این مورد باید توجه شود كه دستكاری موتور و تراش آن  و ...منجر به حذف خودرو از مسابقه خواهد شد.

 

94) اگر خودروی آماده برداریم از باتری خود خودرو چه استفاده ای می­ توان کرد؟

اجازه استفاده از باتری دیگری به جز باتری داده شده توسط مسابقه وجود ندارد. باتری خودرو نیز نباید روی خودرو باشد.

 

95) گفتید توان ICE کم­تر از kW10 باشد. اولاً آیا منظور حداکثر توان است؟  دوماً  شاید حداکثر توان بیش از 10 بود ولی ما فقط از محدوده­ی کم­تر از 10 استفاده کردیم؟

در ماده 28 ذكر شده است كه توان موتور احتراقی باید بیش از 10 كیلووات باشد نه كمتر از آن.

 

96) در دفترچه مفهومی، از سیستم تعلیق به صورت مستقل نامی برده نشده است! در این مورد کمی توضیح دهید.

به دلیل این كه تاكید این دوره بر قوای محركه است،‌ در بخش سیستم‌های وابسته سیستم تعلیق هم باید بررسی شود.

 

97) آیا انتخاب هر خودروی 4 نفره در صورتی که معیارهای مسابقه را ارضا نماید مناسب است؟ در این صورت انتخاب خودروهای کوچک در اولویت قرار می­ گیرد.

بله. طبیعی است كه خودروی كوچك‌تر بتواند نتایج فنی بهتر كسب نماید. البته در بخش ارگونومی و طراحی صنعتی الزاما این‌گونه نیست. اما به هر حال خودروی كوچك جای تنگ‌تری برای جادادن تجهیزات قوای محركه خواهد داشت.

 

98) آیا استارت ماشین باتری جداگانه­ ای می ­تواند داشته باشد؟

استارت باید با باتری داده شده انجام شود نه یك باتری دیگر.

 

99) اگر قرار است از بدنه، شاسی و فریم آماده استفاده شود، طراحی شاسی و فریم که در دفترچه آمده چه معنایی دارد؟

حتی در صورت استفاده از یك فریم و شاسی آماده،‌ باید محاسباتی كه نشان‌دهنده ایمنی مناسب و صحت عملكرد فریم و شاسی است ارایه شود.

100) یک تیم خودروی پراید را انتخاب نموده و تیم دوم ماتیز، هندلینگ این دو خودرو چگونه مقایسه و امتیازدهی می­ شود؟ آیا مقایسه این دو خودرو مقایسه کارخانه تولید کننده نیست؟ آیا این آیتم برای بررسی تیم ­ها می ­باشد؟

با توجه به این كه وزن و مركز جرم و بار روی محورهای خودرو تغییر می‌كند،‌ باید هندلینگ خودرو نیز دوباره بررسی شود. طبعا با این تغییرات، آزمون هندلینگ‌ آزمون كارخانه‌های تولیدكننده نیست.

 

101) چرا خودروی الکتریکی کامل نسازیم؟ مگر این خودرو باز نیاز به سوخت فسیلی ندارد؟ این یک نوع پس­رفت بعد از ساخت خودروی الکتریکی کامل محسوب نمی­ شود؟

هدف مسابقه تنها حذف سوخت فسیلی از سبد انرژی بخش حمل و نقل نیست. توجه داشته باشید كه عمده انرژی الكتریكی در كشور ما از منابع فسیلی تامین می‌شود. از این رو الكتریكی شدن همه ناوگان حمل و نقل،‌ به معنی حذف سوخت فسیلی در این بخش نیست.

 

102) در صفحه 25 (طراحی مفهومی) آمده است که(برای مثال) درباره سیستم احتراق یا موتور الکتریکی به تعداد چند صفحه توضیح داده شود؛ آیا باید درباره سیستم­ هایی که می­ خواهیم روی خودرو طراحی کنیم توضیح دهیم یا به طور کل درباره سیستم احتراق و... توضیح دهیم؟

توجه كنید كه حداكثر تعداد صفحات گفته شده است. و این مساله به معنی این نیست كه باید همه صفحات را پر كنید. در این زمینه توجه نمایید كه مباحثی كه بدون دلیل و برای پر كردن صفحات در دفترچه گنجانده شود باعث اثر منفی در ذهن داور و كاهش نمره شما خواهد شد. از این رو اكیدا توصیه می‌شود كه از پر كردن دفترچه به صورت بیجا خودداری نمایید. قرار نیست كه تاریخچه موتور احتراقی یا موارد مشابه را توضیح دهید. بررسی كنید كه كدام موتورها در دسترس هستند. سپس بهترین را با توجه به شرایط، انتخاب نمایید و در مورد آن و مشخصات خاص آن توضیح دهید و در صورت لزوم نمودارهای عملكردی را هم بیاورید.

 

103) موتور احتراقی که انتخاب می­ کنیم باید براساس حجم آن باشد (مثلاً cc1600) یا باید اسم ماشینی که این موتور را از آن انتخاب کردیم باشد.(مثلا بگوییم که موتور 206 و 1800 موتور و یا سمند و ELX و...)

باید مشخصات موتور به قدری مشخص باشد كه بتوان گفت كه تعیین شده است. یعنی شماره فنی (كه همه موتورها دارند) ذكر شود.

 

104) آیا 16 عدد باتری موجود در دفترچه بطور یکجا و با شارژ کامل باید در خودرو استفاده شود؟

این كه از چه تعدادی از باتری‌ها استفاده می‌كنید به عهده خود تیم است. اما این كه در میان آزمون‌ها بخواهید باتری‌ها را از روی خودرو بردارید و آن‌ها را كم و زیاد نمایید،‌ مجاز نیست. در واقع اگر انتخاب كردید كه مثلا 10 واحد باتری استفاده كنید در كل طول مسابقه باید همین تعداد روی خودروی شما باشد و این كه در یك آزمون 16 واحد و در یك آزمون 10 واحد باتری داشته باشید كه روی خودرو نصب است تخلف است. توجه داشته باشید كه همه‌گونه مدیریت باتری (از مدار خارج كردن یا داخل مدار كردن یا شارژ و دشارژ و ...) باید توسط كنترلر و از داخل خودرو انجام شود نه با باز و بسته كردن سرباتری پیش از هر آزمون.

 

105) آیا ضریب آیرودینامیک و سطح برخورد هوا و ضریب ایمنی دقیقا باید محاسبه و ارائه گردد. مخصوصا اگر طراحی بدنه از صفر صورت بگیرد؟

خیر نیازی به این موارد نیست.

 

106) چرا در مسابقات این دوره مانند دوره­ های قبل برای کسانی که از ساخته­ های خود استفاده کنند (غیر از ماژول­ های آماده) امتیاز مجزایی در نظر گرفته نمی­ شود؟

در این دوره تاكید روی قوای محركه است. به علاوه در یك خودروی هیبرید،‌ ایده و فكر و الگوریتم كنترل تاثیر بزرگ‌تری بر نتایج دارند. از این رو و با توجه به مشكل بودن ارزیابی این كه آیا ساخت توسط خود تیم انجام شده یا خیر،‌ امتیاز ویژه‌ای در این بخش در نظر گرفته نشده است.

 

107) سطح روغن ریزی مهم است یا اصلاً نباید داشته باشد؟

روغن‌ریزی مساله‌ای است كه اگر در هر یك از خودروها مشاهده شود، اجازه ورود به پیست نخواهد داشت. این مورد هم به دلیل قوانین فدراسیون اتوموبیل‌رانی در مورد پیست است و توسط كارشناس فدراسیون نظارت خواهد شد.

 

108) شیشه عقب یا سقف نیز باید سه لایه باشد؟

تنها شیشه جلو باید سه لایه باشد.

 

109) یکی از عناوین دفترچه "درایور و کنترلر موتور الکتریکی و طراحی مدار " است. منظور از طراحی مدار دقیقاً چیست؟ به صورت بلوک دیاگرامی؟

بله به صورت بلوك دیاگرامی مد نظر است.

 

110) "طراحی مدارهای الکتریکی تجهیزات خودرو" یعنی چه؟ نقشه دقیق مدارها مورد نیاز است؟

خیر. به صورت بلوك دیاگرامی مد نظر است.

 

به گالری تصاویر خودروهای هیبرید خوش آمدید
  • آخرین صفحات

آمار سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل صفحات :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :